Rinnapiima analüsaator Miris HMA. Hind 36 570,72 eurot (sh km)
Osakond: neonatoloogia ja lasteintensiivravi

Rinnapiim on parim toit kõikidele lastele. Enneaegsete laste ravis on rinnapiim üheks väga oluliseks tervise „nurgakiviks“. Kuna enneaegsed vajavad kasvamisel ja kosumisel rohkem toitaineid võrreldes ajaliste lastega ning emade rinnapiima toiteväärtus muutub ajas, siis on vaja rinnapiima ühel hetkel „rikastada“ ehk lisada sinna valku, rasva ja süsivesikuid.

Varasemalt rikastati rinnapiima nö „pimemeetodil“, mis tähendas seda, et enneaegsed said kõik standardse koguse rinnapiima rikastajat. Sellise meetodi puhul on aga risk lapse ala- või ületoitmiseks suur. Miris HMA® abil saab 1 ml rinnapiima kogusest teada, missugune on iga ema rinnapiima valgu, rasva, süsivesikute ja energiasisaldus. See omakorda võimaldab rikastada rinnapiima individuaalselt – täpselt nii palju kui toitaineid puudu on, neid lisatakse. Sellise individuaalse lähenemisega tagatakse igale enneaegsele lapsele stabiilne kasvamine.

Nahakaudne süsihappegaasi mõõtja SenTec tCOM+. Hind 20 471,60 eurot (sh km) + tarvikud 2921.90 eurot
Osakond: üldpediaatria ja neuroloogia

Seade on vajalik lihashaigete ja ka teiste neuroloogiliste patsientide kiireks hingamisfunktsioonide hindamiseks, et osata planeerida nende mitteinvasiivse ventilatsiooni vajadust.  Neuroloogide sõnul võiks orienteeruv patsientide arv, kellel aparaati SenTec tCOM kasutatakse, 50 ringis ning uuringuid planeeritakse neile kaks korda aastas.

Samuti toimub aktiivne TÜ Kliinikumi väikelaste unekliiniku arendamine ja seda seadet saab kasutada patsientidel uneuuringu ehk polüsomnograafia tegemisel.

Logopeedide videojälgimissüsteem. Hind 2049 eurot

TÜK Lastekliiniku laste ja noorukite arenduse ja taastusravi keskus tunneb puudust digitaalsest vaatlusvõimalusest, kus lapsevanem saab jälgida tahvelarvutist logopeedi ja lapse tegevust konsultatsioonil/teraapias ise samal ajal kabinetis mitte viibides. Lapsevanema kabinetis viibimine vähendab sageli laste koostöövalmidust, digitaalse vaatlusvõimaluse kasutamisel on parimal viisil tagatud lapse koostöövalmidus ning lapsevanem saab toimuvat jälgida reaalajas.

Digitaalse vaatlusvõimaluse kasutamine aitab lapsevanemal täpsemalt teadvustada probleeme ja liikuda õigema abi suunas. See kaasab lapsevanemat veelgi rohkem meeskonnatöösse, kiirendades teraapias püstitatud eesmärkide saavutamist. Samuti loob vaatlusvõimalus kaasaegsed innovaatilised tingimused TÜ logopeedia tudengite juhendamiseks, teraapiate salvestusvõimalus aitab tudengite juhendamisel ning tudengeid ennast oma töö analüüsimisel.


Need seadmed jõuavad Kliinikumi lasteosakondadesse elusid päästma ja hoidma üksnes tänu headele annetajatele ja toetajatele. Aidata saab tehes ülekande ühele fondi annetuskontodest ning märkides selgitusse seadme nime, mille ostuks rahakanne on mõeldud.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond

Swedbank IBAN EE682200221015828742
SEB IBAN EE261010220014910011
Luminor IBAN EE791700017000285384
LHV IBAN EE527700771000610813
Coop IBAN EE824204278603586607