Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ostis möödunud aastal ettevõtete ja eraisikute annetuste eest Kliinikumi lastekliinikusse ning vastsündinute ja laste intensiivravi osakonda 11 uut raviseadet, millest mitu aitavad anda elupäästvat abi just enneaegsetele lastele. Lisaks muudeti lapsesõbralikumaks ootealad ja nii mõnigi kabinet. Kõik kokku maksis 304 000 eurot.

“Lastefondi jaoks on väga oluline, et Eesti lastel oleks maksimaalselt head ravivõimalused ja parim võimalik ravikeskkond ning nii tulemegi koos oma heade annetajatega igal aastal appi ning soetame just need seadmed ja abivahendid, millest lastekliinikus kõige enam puudust tuntakse. Siinkohal on meil tegelikult ka üks unistus – kui riik ei küsiks meilt nende seadmete soetamise eest 22 protsenti käibemaksu, saaksime veelgi enam väikeste patsientide heaks ära teha,” rääkis TÜ Kliinikumi Lastefondi toetusjuht ja juhatuse liige Eveli Ilves.

“Vastsündinute ja laste intensiivravi on viimase 20 aasta jooksul teinud läbi võimsa arengu. Täienenud on meditsiiniseadmete funktsioonid ja kvaliteet ning paranenud ravitulemused. Üha enam räägime intensiivravi kontekstis ka sellest, et kogu raviprotsessi keskmes on pere: innovaatiliste meditsiinitarvikutega saame haige lapse tuua perele lähemale ja vähendada hirmu intensiivravi keskkonna ees. Samuti toovad need kasutajamugavust personalile,” rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi neonatoloogia osakonna juhataja Annika Tiit-Vesingi. 

Elustamislauast hologrammseadmeteni

Liiga vara siia ilma tulnud lapsed vajavad sageli kiiret abi ning nüüd on TÜ Kliinikumi sünnitusosakonnas enneaegsete laste jaoks stabiliseerimislaud: tänu uudsele lahendusele saab tarvidusel toetada vastsündinu hingamist juba siis, kui laps on veel nabaväädi kaudu emaga ühenduses. Nii ei pea teda esmase abistamise jaoks oma vanematest eraldama, vaid pere saab olla lapsega koos, teda puudutada, paitada ning lõigata läbi ka nabaväädi.

Neonatoloogia osakonda lisandusid kolm avatud kuvöösi, mis hoiavad enneaegset last just sellisel temperatuuril nagu tarvis ning mille disain on lapse- ja vanematesõbralik: võrreldes kinnise kuvöösiga saab pere lapsega paremini tegeleda, teda puudutada, temaga rääkida. Lisaks soetati osakonda seade, millega saab jälgida vastsündinute ja imikute aju hapnikuga varustamist ning seda valuvabalt. Pidev monitooring võib anda infot kudede halvenenud verevarustusest enne kliinilist pilti või biomarkerite tõusu vereanalüüsis.

Kardiokirurgia osakonda jõuab aga peagi spetsiaalselt väikestele patsientidele mõeldud elustamis- ja soojenduslaud, millel saab teha südameoperatsioone ning mis aitab hoida lapse kehatemperatuuri ja nii vältida liigset energiakulu ka pärast operatsiooni.

Oluline täiendus vastsündinute ja laste intensiivravi osakonda on videolarüngoskoop, mis aitab pisikesi patsiente senisest paremini intubeerida, olgu siis esmasel stabiliseerimisel, elustamisel või operatsioonil. Videolarüngoskoop on ülikoolihaiglas oluline vahend ka üliõpilaste ja residentide õpetamisel. Samuti sai TÜ Kliinikum uue seadme higikloriidide analüüside kogumiseks ja määramiseks, kaks fototeraapia seadet vastsündinute kollasuse raviks ning kaksikute soojendusvoodi, kus liiga vara siia ilma tulnud õed-vennad saavad külg-külje kõrval kosuda.

Selleks, et lastele arstilkäik ja kohati ebamugavad või suisa valulikud protseduurid kergemaks muuta, täienesid lastekliiniku ootealad ja kabinetid. Tegevust pakuvad elektriautod, interaktiivne mängulaud ja seinatahvel, laubürintlaud jm ning tähelepanu haaravad hologrammseadmed, voodikarussellid, projektorid ning isegi kolm paari virtuaalreaalsuse prille.

Koos sadade eraannetajatega andsid laste ravivõimaluste parandamisse olulise panuse Selver, Baltic Agro, Žemaitijos pienas, MTÜ Seiklushunt, OY Solifinance, Alfey Solutions OÜ, Eesti Ameerika Fond jt.