TÜK Lastefond pikendas alates septembrist järgnevaks kümneks kuuks Maria ja lapsed MTÜle kuuluva Tudulinna asenduskodu ning Rakvere noortekodu ja turvakodu lastele psühholoogilist nõustamist ning terapeutilist tuge pakkuva eripedagoogi töö- ja transpordikulude katmist.
Lastefond on toetatud Tudulinna asenduskodu laste psühholoogilist nõustamist ja terapeutilist tuge alates 2010. aastast. Alates käesoleva aasta juunist on heategevusorganisatsioon aidanud teenuse eest tasuda ka Rakvere turvakodus.
Tudulinnas elab hetkel 22 last vanuses 1-19 aastat ning Rakvere noortekodus 6 noort vanuses 15-20 aastat. Lisaks tegutseb alates veebruarist Rakveres turvakodu, kus on ajutist turvakoduteenust pakutud veidi rohkem kui poole aasta jooksul juba 12 lapsele vanuses 5 kuud kuni 17 aastat.
MTÜ Maria ja lapsed juhatuse liige ja Tudulinna asenduskodu juhataja Karis Mugamäe tõi välja, et kõigil nende juurde sattunud lastel on olnud kokkupuude hoolimatuse, vägivalla või alandusega. “Nad on traumeeritud lapsed, kes on tihti kaotanud oma läbielamiste keskel igasuguse elutahte, usu iseendasse, inimestesse ja paremasse tulevikku.”
Käesoleval aastal on Mugamäe sõnul Tudulinna asenduskodusse lisandunud väga erineva elusaatusega lapsi. “On lapsi, kes on kogenud ja näinud oma ema enesetappu. On lapsi, kes on sattunud asenduskodusse vanemate hoolimatuse, oskamatuse ja alkoholitarbimise tõttu. Mitmeid teismelisi tüdrukuid on ka vanemate joomakaaslased korduvalt ahistanud jne” loetles asenduskodujuht äärmuslikke ja väga valusid lugusid.
Mugamäe ütles, et ka turvakodus on alati eriolukord, kuna juhtumid on äärmiselt keerulised. “Turvakodus töötame otse kriisist tuleva lapsega, näeme tema kõige suuremat valuhetke ning peame teda parimal viisil aitama. Piltlikult öeldes tuleb turvakodusse laps otse põlevast majast.”
“Oleme kõigile taganud psühholoogi abi, kuid lapsed vajavad lisatuge, kuna neile ei piisa vaid paar korda kuus psühholoogiga kohtumisest,” nentis Mugamäe ja lisas, et selles on olnud suureks abiks eripedagoog Pille Kriisa. Ta tõi välja, et ka töötajad vajavad tuge ja suunamist, mida on eripedagoog edukalt võimaldanud. “Meie koostöö on olnud sujuv ning tulemuslik: korraldame üheskoos koosolekuid, lastepõhiseid arutelusid ning suuname tehtavat kasvatustööd kogu asutustes.”
Lastefond katab eripedagoogi töötasu ning transpordikulud kümne kuu vältel kuni 7175,55 euroga.