Aasta 1993, asukoht Eesti

-Mari (kuueaastane rõõmus tüdrukutirts), kas Sina tead, mis on kirbuturg?
-Seal on kirbud ja mustad ja katkised asjad ja lapsed sinna küll minna ei tohi, mina kardan seda.

Aasta 2013, asukoht Eesti
-Mary (kuueaastane rõõmus tüdrukutirts), kas Sina tead, mis on kirbuturg?
-Jaa, see on see koht, kus müüdakse palju riideid. Emmega olen seal käinud.

Kui kakskümmend aastat tagasi võis sõnaga „kirbuturg“ koolieelikuid hirmutada – a`la kui sa mannaputru ära ei söö, siis viime su kirbuturule –, siis nüüd see taktika enam töötada ei pruugi. Pean tunnistama, et kuulun veel sellesse põlvkonda, kes kirbuturu hirmus oma mannapudru kiiresti ära sõi, ning seda enam paneb mind imestama, et tänapäeva mudilased omandavad mõiste „kirbuturg“ veel enne kui eesti keele grammatika reeglid (müüdakse pro müüakse). Olen pisut pettunud, sest lootsin, et kui küsin kuueaastaselt, mis on kirbuturg, siis saan mõne vaimuka vastuse kirpudest ja turgudest, aga ei midagi sellist, aeg on teinud oma töö. Ilmselt sätivad kõik korralikud ökoemad ja teised toredad tegelased juba varakult oma pisikesed beebid ritta ja seavad sammud kirbuturu poole, et kõigest üleliigsest rõõmsas seltskonnas loobuda ning seeläbi anda keskkonda säästes asjadele uus elu.

Mitte pelgalt kauplemine
See 19. sajandilAmeerikas ja Euroopas alguse saanud ettevõtmine on tänaseks läinud massidesse ka meie kodumaal. Erinevates mastaapides täikasid külastades võib terve suve kenasti ära sisustada. Sealjuures ei pea rahakott üldse asjasse segatud olema, sest nagu selgub, ei ole kributurg lihtsalt ainuüksi kauplemise koht. See on ka koht, kus saab suhelda, leida uusi tutvusi, ammutada inspiratsiooni, õppida uusi asju, tutvuda ajalooga, arendada enda müügioskusi, tegeleda heategevusega… Arvatavasti leiab igaüks sealt enda jaoks midagi, mis ikka ja jälle kirbuturule tagasi kutsub.

Contra kampsun
Lastefond koos kohalike kuulsustega on leidnud viisi, kuidas panna kirbuturg teenima heategevuslikku eesmärki. Mõte on see, et eesti ühiskonnas tuntud inimesed annetavad erinevaid huvitavaid asju ning seejärel korraldavad Lastefondi vabatahtlikud heategevusliku müügi. Staaride kingitud esmete müügist teenitud raha läheb mõne haruldast haigust põdeva lapse toetuseks. Kogemus näitab, et taolised kaubad lähevad müügiks veel paremini kui soojad saiad. Näiteks on tõestatud, et ühe tõsise eesti mehe jaoks ei ole mingi probleem laupäeva varahommikul Tallinnast bussi peale istuda ja Tartusse Lastefondi telgis müüdavale Contra kampsuni järele kihutada.

Uudishimu pole patt!
Siinkohal ongi mul hea meel kuulutada, et Lastefond on oma kuumade kaupadega taas kirbuturul! Mõmmikut tasub otsida 28. septembril Tartust Ehituse ABC lähistelt ja 29. septembril Tallinnast Kalevi staadionilt. Fondi pisikestes tagatubades käivad juba sahinad ja prognoosimised, kes ja mida sel aastal müügiks paneb. Selleks, et teada saada, kas müüki tuleb midagi ka Sinu lemmikkuulsuselt, on mitu võimalust: varu kannatust ja oota ära septembri lõpp ning mine ise kirbuturule kohale, ürita ennast sisse smugeldada Lastefondi telgitagustesse, võta täiskuuööl oma lemmiku pilt ja mine kikivarvul selg ees ja silmad kinni kolme tee risti ja pööra kolm korda kannal ringi, hoides samal ajal vasaku käega kinni paremast kõrvast ja siis… või siis varu veidi vähem kannatust kui esimeste variantide puhul ning oota ära järgmine blogipostitus, mis annab täpsema ülevaate, kuidas sujuvad tänavuse heategevusliku müügi ettevalmistused, mida ning keda põnevat on oodata jmt.

Õpinurk
Järgnevalt kiire müügikoolitus neile, kes on mõelnud oma üleliigse kraami kokku pakkida ja kirbuturule viia ning sellega ka korralik rahasumma teenida.

Vanamees müüs turul arbuuse. Arbuuside juures oli silt: „Üks arbuus maksab kolm rubla, kolm arbuusi kümme rubla“. Tuli ostja, ostis kõigepealt ühe arbuusi kolme rubla eest, siis veel ühe arbuusi kolme rubla eest ja lõpuks kolmanda arbuusi samuti kolme rubla eest. Hüvastijätul ütles ta vanamehele pilkavalt: „Vaata, ma ostsin kolm arbuusi ja maksin kümne rubla asemel vaid üheksa rubla! Mis kaupmees sa oled, kui sa kaubelda ei oska!“ Vanamees vaatas mehele kukalt sügades järele ja mõtles: „Ja niimoodi kogu aeg. Ise ostavad ühe arbuusi asemel kolm arbuusi ja siis tulevad mulle äritegemist õpetama!“

(Õpetajat otsimas, 2013)
kirbuturg2011
Lastefondi segasummasuvila 2011. a kirbuturul

 

 

 

Kui sa veel ikkagi ei ole kindel, et tahad 28. ja 29. septembril kirbuturule tulla, siis oota ära järgmine vaatus, milles kergitatakse tänavuse kirbuturu saladuseloori veelgi. Kui oled juba praegu piisavalt motiveeritud, siis kohtume kirbuturul!