Väljas sajab valget lund, on pime, lumi krudiseb jalgade all. Oleme minemas Tallinnas Nõmme klaasi- ja keraamikastuudiosse, kus saame teha päris oma kätega keraamikat. Mõned meist on keraamikat juba teinud varemgi, kuid paljudel on see esimene kord.
Keraamikastuudio on väike hubane majake kiriku hoovis. Igal pool on pooleliolev ja valmis keraamika: kausid, kruusid, taldrikud, vaagnad, kujukesed jne. Kõigepealt tutvumegi juba tehtud tööga ja valime välja, mida ise tahaksime teha. Plaanime teha erinevaid asju: kruuse, vaagnat ja kausse.
Omajagu võtab aega, et välja mõelda, mida ja kuidas teha. Kõigepealt tuleb välja valida toode, kuid seejärel, mis tehnikatega seda kaunistada − kas lisada elemente või teha muster pitsiga, värvida või mitte värvida – valikud võtavad silme eest kirjuks. Paljugi selgub alles töö käigus ja plaanid võivad muutuda. Tööd jätkame savi rullimisega ja seejärel vormib igaüks sellest oma asja ja silub kõik ühtlaseks. Esimese õhtu lõpetuseks on mustri ja kaunistuste lisamine. Nii jääb meie tehtud keraamika ootama ahju minekut.
Kahe nädala pärast seame taas sammud stuudio poole, kuid lund enam ei saja ja maa on ka must. Sügis on tagasi. Meid on aga ootamas ahjust tulnud ja hallist värvist valgemaks muutunud keraamika. Nüüd on vaja asjad glasuurida. Glasuure on erinevaid ja nende välja valimine ja erinevate kombineerimine pakub taas mõtteainet. Glasuurimine võtab aega, kuna vaja on kanda peale mitu kihti ja paljud värvivad kaunistused teise värviga –tegemist on väga täpse tööga. Keraamika läheb nüüd teist korda ahju. Valmis keraamika on väga ilus ja võtame oma käsitöö uhkusega kaasa.
Vabatahtlikele meeldis väga keraamikat teha, juhendajad olid toredad ja andsid palju nõu. Meie poolt sügav kummardus Nõmme klaasi- ja keraamikastuudiole ja juhendajatele väga hea võimaluse eest keraamikaga tegeleda.
Autor: Tallinna vabatahtlik Lembi