Paljudest väikestest ja veidi suurematest panustest on kokku saanud suurepärane võimalus pakkuda kõige kaasaegsemat taastusravi nüüd ka Kesk- ja Lõuna-Eesti patsientidele. Kaua oodatud kõnnirobot on Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinikusse sisse seatud ja ootab patsiente. Täna annab Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond kõnniroboti kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinikule üle.
Kõnnirobot aitab parandada või taastada nende laste kõnnimustrit, kes ei saa sünnitrauma, insuldi või mõne muu haiguse tõttu kõndida või kelle liikumine on oluliselt raskendatud. Kõnnirobot on kaasaegne taastusravi abivahend, mis aitab muuta füsioteraapia tunnid vaheldusrikkamaks ning intensiivsemaks, liigutades patsiendi jalgu ja jäljendades korrektset kõnnimustrit sadu kordi. Terapeut masina abita sellist intensiivsust tagada ei suuda.
Kõnnirobot oli seni olemas Tallinnas ja Haapsalus, kuid pika vahemaa tõttu jäi see paljudele Kesk- ja Lõuna-Eesti patsientidele kättesaamatuks.
Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimees Priit Eelmäe peab väga oluliseks, et nii Tartu kui ka Lõuna- ja Kesk-Eesti patsiendid saavad nüüdsest kasutada kaasaegset abivahendit, mis aitab senisest täpsemalt ja tulemuslikumalt parandada või taastada inimeste kõnnimustrit, sealjuures ennetades täiendavate tervisekahjustuste teket. „Tänan siinkohal Lastefondi ja kõiki inimesi ning ettevõtteid, kes võtsid südameasjaks kaasajastada laste taastusravikäsitlust kliinikumis. Kõnnirobot loob eeldused taastusravi protsessi oluliselt efektiivsemaks muutmiseks, samuti on uute seadmete kasutusele võtmine motivaatoriks töötajatele ja patsientidele,“ ütles Eelmäe.
Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku direktor Rein Kuik hindab kõrgelt, et Tartu kõnnirobot Lokomat® on Eestis ainulaadne seepärast, et võimaldab mitte ainult täpselt doseeritud jalgade liigutamist, vaid ka puusa ja kerelihaste aktiveerimist. „Kõnnirobotit kasutatakse ühe osana taastusravi protsessis. Kõnnitreening robotil sobib paljudele neuroloogiliste ja ortopeediliste diagnoosidega patsientidele ning roboti kasutamine annab võimaluse treeninguks sellise intensiivsusega, mida üks terapeut ilma masina abita tagada ei suuda,“ selgitas dr Kuik.
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi strateegiajuhi Siiri Ottender-Paasma sõnul on suurim tänu headele annetajatele siiski see, mis peegeldub abi vajavate laste silmades: ”Lastefondil on siiralt hea meel, et võlg Lõuna- ja Kesk-Eesti laste ees saab vahetult enne jõule tasutud. Olime neile selle kaasaegse taastusravivõimaluse ju tegelikult võlgu, on mõeldamatu, et just liikumispuudega patsientidel tuleb maha sõita sadu kilomeetreid, et saada osa kõnniroboti võimalustest. Aitäh kõigile headele annetajatele, kes aitasid selle suure unistuse teoks teha”, lisab Ottender-Paasma.
Ligikaudu 500 000 eurot maksva kaasaegse robottehnoloogilise seadme soetamiseks alustas Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond annetuste kogumist möödunud jõulude ajal koostöös Kanal 2 saatega „Jõulusoojus“.
Sel aastal on kõnniroboti ostu toetanud paljud head ettevõtted ning eraisikud, Lastefond on korraldanud koostöös heade partneritega heategevuslikke üritusi ning fondi vabatahtlikud on kogunud avalikel sündmustel seadme soetamiseks annetusi. Oma panuse kõnniroboti soetamisse andis ka Tartu Ülikooli Kliinikum.